
Творчість, майстерність, досконалість – це, насамперед, наполеглива праця.
В.О.Сухомлинський
У сучасних умовах ключовим фактором успіху педагогічних працівників є постійне самовдосконалення та обмін досвідом, ідеями серед колег. Одним із ефективних інструментів підвищення фахової майстерності педагогів, їхнього творчого потенціалу є проведення методичного тижня.
З метою підвищення професійної компетентності вчителів, впровадження в практику нових концептуальних засад функціонування системи загальної середньої освіти, розширення видів методичної роботи з педагогами, розвитку ініціативи, творчого пошуку, з 18.11.24 по 22.11.24 в Первомайській гімназії №5 відбувся методичний тиждень «Підвищення рівня професійної майстерності педагогів, формування в них стійкої мотивації до самовдосконалення, набуття професійних компетентностей для забезпечення реалізації нових стандартів освіти в умовах реформи нової української школи».
Розпочався методичний тиждень з консультації «Шляхи та інструменти подолання освітніх втрат», яку підготувала та провела з учителями – заступник директора з НВР І.П.Харчук. Ірина Петрівна ознайомила педагогів моніторинговим дослідженням якості організації освітнього процесу під час війни: з яких навчальних предметів результати навчання учнів суттєво погіршилися. Заступник директора надала учителям дієві рекомендації: як діагностувати освітні втрати та компенсувати їх. За «круглим столом» педагоги визначили основні «кроки» для діагностики навчальних втрат учнів, поділилися власними наробками діагностичного інструментарію та стратегіями компенсації навчальних втрат з перевагами і недоліками.



Кожен педагогічний працівник гімназії систематично підвищує кваліфікацію – свій професійний рівень та педагогічну майстерність. Учителі опановують нові та вдосконалюють раніше набуті компетентності в межах своєї професійної діяльності. За своєчасною реєстрацією на курси підвищення кваліфікації в нашій школі уважно і ретельно слідкує заступник директора з НВР Степанова Л.М. Вона також є адміністратором від закладу «Єдиної атестаційної системи», за допомогою якої, простежується підвищення фахового рівня педагогів за напрямами. Нещодавно розпочалася реєстрація на курси та модулі 2025 року. Тож, Любов Миколаївна активно працює у цьому напрямі з кожним учителем індивідуально.

В рамках методичного тижня директором Коротковою Н.Б., заступником директора Степановою Л.М., педагогом-організатором Пасічник К.В. була проведена консультація для класних керівників «Виховна система класу: інноваційні підходи, методи, прийоми».
Директор Короткова Н.Б. нагадала класним керівникам про концентрацію уваги на пріоритетному напрямку роботи гімназії «Оцінювання за НУШ: що змінилося та як допомогти вчителю?» Зважаючи на це, обговорила з класними керівниками удосконалення «Свідоцтв навчальних досягнень» учнів 1-4 та 5-7 класів НУШ під нові робочі навчальні плани.
Заступник директора дала класним керівникам рекомендації щодо вироблення нових підходів до планування виховної діяльності у загальноосвітніх навчальних закладах у світлі концептуальних засад, а також зазначила, що продовжується вивчення досвіду класних керівників 3-А класу Зайцової А.О. та 7-Б класу – Ільніцької К.В. Педагог-організатор ознайомила класних керівників з критеріями оцінювання діяльності класних колективів у шкільному рейтингу.
Психолог Колесніченко А.О. дала корисні поради щодо роботи зі зниження агресивності вихованців. Класні керівники, у свою чергу, поділилися «родзинками» досвіду проведення «ранкового кола», активностей за програмою СЕН «Зерна» та впровадженнями інноваційних технологій у виховну роботу свого класу.
З метою пошуку ефективних педагогічних ідей, інноваційних методів навчання, підтримки творчої ініціативи, заступник директора з НВР Парова М.С. взяла в учителів актуальне інтерв’ю «Найефективніші форми роботи у моїй педагогічній практиці». Учителі початкових класів у своїй педагогічній діяльності надають перевагу діяльнісному підходу. Ефективними є нестандартні заняття під відкритим небом, уроки-екскурсії, уроки-концерти, змагання, відкриття. Також педагоги організовують «Веселі перерви», де діти можуть повторити вивчене, попрацювати в парах та групах (розгадують кросворди, чайнворди, ребуси, складають пазли, прописують математичні диктанти, працюють з геометричними фігурами та логічними вправами, проводять досліди). На думку учителів початкової школи, до снаги їх вихованцям – проєктні роботи та колективні творчі справи.

Учителі-предметники велику увагу приділяють мотивації пізнавальної діяльності учнів, продумують завдання, які були б для учнів зрозумілі та значущі. При створенні мотиваційних моментів, педагоги використовують гру «Станція «ДЧЦМЗ» (Для чого це мені знадобиться). Педагоги вважають, що інтерактивні методи у навчанні є одними з найбільш ефективних, оскільки активізують мисленнєві і комунікативні здібності учнів. Інноваційні методи навчання, які використовують учителі-предметники поєднують інтерактивні та комп’ютерні технології. Широко застосовують і наочні види методів навчання, засновані на візуальному сприйнятті інформації (таблиці, зображення, картини, зарисовки, фотографії; ментальні та інтерактивні карти; відеоролики; гіфки, меми; комікси). Практичні завдання педагоги дають учням у вигляді творчих робіт, цікавих завдань, проєктів, створення буктрейлерів тощо. Отже, учителі-предметники за допомогою цілого арсеналу форм і методів, інновацій намагаються зробити навчання не лише корисним, а й захопливим.

21.11.2024 психологічна служба організувала круглий стіл «Емоційне здоров’я педагога як ресурс професійно-особистісного розвитку». Практичний психолог Колесніченко А.О. та соціальний педагог Браковець І.О. показали педагогам застосування арт-практики «нейрографіка» у вирішенні життєво-професійних і психологічних проблем. Нейрографіка — значно більше, ніж малювання. Вона надихає, заспокоює, гармонізує, очищує від негативу, емоційно наповнює та навіть лікує. Цей метод дозволяє змінювати процес осмислення особистих проблем учителя, керувати своїм життям через малювання. При цьому ніяких художніх навичок цей метод не потребує.



У межах методичного тижня заступник директора з НВР Степанова Л.М. провела нараду з учителями, які атестуються у 2024/2025 н.р. На засіданні були розглянуті питання представлення досвіду педагогів, їх професійних надбань та досягнень. Любов Миколаївна нагадала про необхідність занесення даних про фахові публікації, досягнення до «Єдиної атестаційної системи». Щодо підготовки до запланованого атестаційно-презентаційного заходу «Еверест педагогічної майстерності», то учителям необхідно у цікавій, нестандартній формі підготувати і представити «родзинки» своєї діяльності. Заступник директора акцентувала увагу педагогів на взаємовідвідуванні уроків, обміні досвідом та інноваціями, а також запросила до участі у педагогічному проєкті «Мій мультимедійний урок», який нещодавно стартував.


Заходи методичного тижня сприяли створенню сприятливого середовища для обговорення актуальних питань, обміну ідеями, результативної взаємодії для досягнення кращих результатів у навчанні та вихованні. Педагогічні працівники отримали можливість висловити свої інноваційні підходи до навчання, поділитися труднощами та власними успіхами, що сприяло взаємному збагаченню та стимулюванню педагогічної активності.