З 17 по 21 лютого 2025 року у нашій гімназії відбувся Тиждень інклюзивної освіти «Разом – до толерантного суспільства», метою якого було: привернення уваги до важливості рівних можливостей у навчанні та вихованні, толерантного ставлення до людей з особливими освітніми потребами; виховання у гімназистів доброзичливого відношення, вміння співчувати людині, бажання прийти на допомогу. Організацією та проведенням різноманітних заходів тижня опікувалися практичний психолог Колесніченко А.О., соціальний педагог Браковець І.О. у тісній співпраці з класними керівниками та асистентами учителів.
Тиждень розпочався з ранкових зустрічей «Кожна людина унікальна і неповторна особистість», під час яких школярі поглибили свої знання про поняття «інклюзія», вчилися долати стереотипи та спілкувалися про важливість підтримки один одного.

Психологічною службою було оформлено куточок «Можливості обмежені, здібності безмежні». Інформаційна зона містила біографії відомих людей, які досягли успіхів, незважаючи на фізичні чи психологічні труднощі. Учні знайомилися з цими неймовірними життєвими історіями та захоплювалися силою духу, мужністю, оптимізмом, вірою в себе особистостей, які не лише подолали хворобу, а й стали знаменитими на весь світ.

Поряд із куточком розмістилася виставка дитячих малюнків «Моя гімназія відкрита для всіх». У своїх творчих роботах діти висловили впевненість, що наша школа – це осередок здійснення мрій, де кожен учень незалежно від його фізичного стану повірить в те, що зможе себе реалізувати як особистість.

А на інтерактивному фліпчарті гімназисти мали змогу написати слова підтримки людям, які потребують нашого небайдужого ставлення «Мені приємно тобі сказати…».

Цікава і змістовна зустріч була проведена спеціалістами Первомайського інклюзивно-ресурсного центру з учителями початкових класів. На засіданні розглядали особливості організації освітнього процесу з дітьми, які мають розлад аутичного спектру. Представники ІРЦ ознайомили педагогів з основними проявами РАС та інструментами психолого-педагогічної адаптації/модифікації: освітнього середовища, оцінювання, навчальних матеріалів тощо.

Толерантність – саме те, чого так не вистачає зараз людям: терпіння, терпимості, розуміння, дружнього ставлення, спокою, адекватного сприйняття. Тому для здобувачів освіти нашого закладу було проведено Фотоакцію – smile «Подаруй світу свою посмішку». Пропонуємо помилуватися неймовірними усміхненими дитячими обличчями та повірити в те, що ці магічні посмішки врятують світ від лиха…
В рамках тижня з учнями 2-А (асистент учителя Куц А.І.) та 3-В класів (асистент учителя Малиннікова В.С.) проведені інтерактивні заняття на тему «Різні можливості – рівні права», «Мені це потрібно, адже я такий як ти» спрямовані на формування толерантності, усвідомлення важливості рівності прав та підтримки людей з особливими потребами. Захід об’єднав учнів у спільному діалозі про права людини та створення інклюзивного суспільства.




З учнями 7-В класу (класний керівник Колесніченко А.О., асистент Васейко А.Ю.) проведений тренінг «Зрозуміти іншого», на якому учні обговорили: що таке інклюзивне навчання; як почувають себе люди з обмеженими можливостями у нашому суспільстві; з якими труднощами вони зіштовхуються. Виконуючи вправи, діти відчули на собі: як це бути ізольованим, як живеться людям з різними порушеннями…


Учні 6-В класу (асистент учителя Саханда М.С.) на ранковій зустрічі говорили про людей, які маючи різні вади, продовжують жити, досягати успіху, уміють радіти життю. За допомогою різноманітних вправ шестикласники ознайомилися з особливостями пристосовування до життя людям з обмеженими можливостями. Під час вправи «Сніжинка» учні переконалися, що всі люди є різні і, водночас, унікальні. Виконуючи вправу «Поводир», зрозуміли як складно жити людям, які втратили зір… Гімназисти пообіцяли уважніше ставитися до дітей з особливостями, які є в їх оточенні. Адже вони потребують уваги та піклування!


Тиждень інклюзивної освіти став ще одним кроком до створення середовища, в якому можна здобувати якісну освіту та розвивати свої здібності всім учням незалежно від їхніх особливостей. Це була не просто низка заходів, а й можливість для кожного з нас стати більш толерантним, чуйним та відкритим до відмінностей. Ми всі мріємо бути щасливими та здоровими… Тож, пам’ятаймо, що кожен з нас може допомогти дітям з особливими потребами також бути щасливими, скористатися своїм правом на освіту і розвиток, взяти участь у розбудові суспільства, у якому панує взаєморозуміння, підтримка та повага до кожного.