Щороку на початку березня в Україні відзначають Шевченківські дні. Заходи об’єднують серця тих, хто вболіває за долю української нації і майбутнє українського слова. Саме у ці святкові дні (з 3 по 7 березня) у нашій гімназії відбувся Тиждень української мови та літератури. Мета тижня – розвиток мовно-літературної компетентності як найважливішої складової загальної культури та громадянської свідомості учнів. Завдання педагогів – формування цієї компетентності ще з початкової школи: у щоденному спілкуванні з учнями звертати увагу на культуру мовлення, під час уроків і позакласних заходів виховувати у школярів повагу до рідної мови та літератури.
Упродовж тижня тривали найрізноманітніші заходи: конкурси, ігри, інтелектуальні змагання, цікаві уроки про скарби рідного слова та українські культурні надбання, тематичні ранкові зустрічі, літературні читання.
Активну участь у Тижні взяли учні 1-Б класу (класний керівник Чаловська С. П.) Під час ранкових зустрічей діти визначили, що українська мова є гордістю і багатством народу України і кожен має дбати про її чистоту та милозвучність. Говорити українською нині актуально як ніколи. Тож малята із захопленням вивчали цікаві факти на уроках рідної мови, вчилися писати словникові диктанти та створювати звукові моделі. А виправляючи Незнайкові помилки, хлопчики і дівчатка відчули себе справжніми вчителями.


Щотижня першокласники відвідують шкільну бібліотеку та вдосконалюють читацькі навички. А ознайомившись з творчістю сучасної поетеси та письменниці Оксани Кротюк, самі спробували римувати слова і відновлювати віршики відомих авторів. Не секрет, що малюки полюбляють казки. На веселих перервах про казкових героїв хлопчики та дівчатка залюбки відгадували загадки та складали пазли за сюжетами народних вигаданих історій.


Тиждень розпочався з ранкових зустрічей в НУШ (1-7 класи), де учні обговорювали використання та розвиток мовленнєвих навичок. На кожній перерві в коридорах гімназії лунала музика, учні та вчителі охоче співали українські пісні в караоке. Старшокласники брали інтерв’ю у гімназистів, визначаючи, таким чином, роль української мови в житті нашого народу.
4 березня у рамках предметного тижня учитель української мови та літератури Іванова Ганна Василівна для усіх зацікавлених педагогів гімназії провела практикум «Український правопис: 10 основних змін», метою якого було ознайомлення із основними змінами «Українського правопису» (2019 року), усвідомлення та засвоєння їх. У ході заходу були розглянуті ключові питання, які зазнали змін. У практичній частині заходу учителі мали можливість пройти тестування та перевірити рівень засвоєння набутих знань. Захід відбувся в атмосфері активної співпраці та взаємодії.


Серед учнів 5-х класів – знавців рідної мови, учителі Майстренко І.Ю. та Ракова Л.В. організували проведення турніру з української мови «Мова моя калинова». За допомогою цікавих конкурсів учні поглибили свої знання з української мови, поповнили словниковий запас.



Для учнів 1-х класів проведено екскурсії до шкільного народознавчого музею «Світлиця». 1-Б клас на чолі зі Світланою Петрівною, як і годиться, вперше до господи прийшли з подарунками. Класна родина поповнила музей новими експонатами – глечиком, дерев’яними ложками та скатертиною з бабусиної скрині.




Першокласники та їх учителі висловлюють велику вдячність дівчаткам-екскурсоводам, які ознайомили малюків з двома чудовими локаціями: світлицею та господарчим двориком. Діти більше дізнались про історію українського побуту, вивчили деякі застарілі слова (копистка, коцюба, рогач, макогін, мисник, покуття тощо).


На господарчому дворику під високими тополями, біля біленької хатини першокласники влаштували «Шевченківські читання». Переможці класного конкурсу читців з насолодою декламували вірші Великого Кобзаря.

Бібліотекар Пальчевська О.М. запросила учнів 5-А класу до участі у літературному конкурсі «Ім’я Шевченка дзвенить в серцях», присвяченому 211 річниці від дня народження Т.Г. Шевченка. Захід розпочався із конкурсу декламаторів поезій Тараса Шевченка. Серед читців визначилися переможці, які були нагороджені грамотами. А конкурс продовжився вікториною про життя і творчість Великого Кобзаря. Найкращою декламаторкою визнано Злату Бойко, а найкращим знавцем – Катерину Ватаженко. Олена Миколаївна доповнювала відповіді дітей цікавими фактами, показала презентацію з фотографіями пам’ятників, встановлених Тарасу Григоровичу по всьому світу (їх налічується 1384!). П’ятикласники показали гарні знання та отримали у подарунок солодощі.


У 8-В класі відбулася класна година на тему «Любіть Україну і мову її солов’їну». Спілкуючись зі своїм класним керівником Майстренко І.Ю., восьмикласники відзначили красу і багатство української мови, усвідомили важливість збереження та популяризації рідної мови.

Вчитель музичного мистецтва Липа Олена Анатоліївна підготувала для учнів 6-А та 7-А класів літературно-пісенний захід «Мова та пісня в наших серцях». Учні дізналися з легенди, як виникла українська пісня, співали сучасні та українські пісні, читали вірші та ще раз упевнилися в тому, що українська мова та пісня – це найбільше багатство нашої держави, яке неодмінно потрібно зберігати та вивчати! Такі заходи надихають на подальше вивчення та використання рідної мови у повсякденному житті.



А гімназисти 7-Б і 7-В класів (учитель Іванова Г.В.) долучилися до читацької арт-платформи «Голос Кобзаря», де мали можливість продекламувати улюблені рядки Шевченківських поезій, і вкотре переконалися, що з часом Кобзареве слово звучить ще актуальніше.

Тиждень української мови та літератури спонукав кожного із нас ще раз замислитись над тим, яку велику роль відіграє рідне слово у житті кожної людини. Сучасне життя вимагає грамотної людини, яка має значний словниковий запас, здатна вільно висловлювати свої думки в усній і писемній формі. Наше завдання – мовно-літературне самовдосконалення, що є свідченням національної свідомості і рівня культури народу, його цивілізованості.