Справжньою перлиною мікрорайону «Фрегат» та другою домівкою для своїх учнів рівно 50 років тому стала Первомайська середня школа №5.
П’ятдесят років! Для світової історії це лише коротка мить, а для нашої «альма матер» – це ціле життя…
Відлік історії п’ятої школи розпочався з 1 вересня 1974 року, коли на подвір’ї, щойно збудованої будівлі навчального закладу, задзвенів дитячий сміх… А до світлих, просторих класів увійшли першовідкривачі цієї невідомої для них планети під назвою «школа»…
… І ось, знову вересень! Але вже 2024 року! І п’ята школа святкує свій півстолітній ювілей – дату поважну і мудру, яка є підтвердженням не лише зрілості школи, а й освітніх надбань, творчих здобутків, неповторності поколінь… А як відбувалися ювілейні урочистості (наперед скажемо, що святкували цілий тиждень), ми маємо намір обов’язково вам розповісти…
День перший
30 вересня відбулося відкриття тижневої фотовиставки «Сторінки шкільного життя» «Вони творили історію». Творчі та відповідальні учителі Ільніцька К.В., Рідош С.М., психолог Колесніченко А.О. заздалегідь подбали про організацію та чудовий дизайн виставки фотолітопису школи. В цьому їм активно допомагала бібліотекарка Пальчевська О.М. – хранителька історії школи та архівних світлин. Біля виставки розмістилася «Майстерня привітань» – інтерактивна дошка (змінна) з побажннями рідній школі. Не злічити кількості приємних слів на адресу гімназії, мрій про майбутнє школи, висловлених протягом тижня учителями, учнями, батьками, працівниками школи, гостями…
Зранку також побачив світ рекламний відеоролик, створений учителями О.А. Липою та О.С. Пархоменко, за активної участі їх вихованців (учнів 6-А та 7-А класів).
А тим часом, у класах відбувалася реклама ювілейного тижня. Липа Олена Анатоліївна підготувала разом зі своїми учнями віршований рекламний креатив, аби привернути увагу шкільної спільноти до ювілею закладу. Юні піарники також роздавали в кожному класі рекламні листівки з програмою святкового тижня.
День другий
1 жовтня на подвір’ї школи-ювілярки розташувався осінній ярмарок. Яскраві барви, гарний настрій, купа солодощів, пісенно-танцювальне шоу, розваги та веселощі… Таким ми побачили святковий ярмарок у п’ятій школі!
Педагог-організатор Пасічник К.В. разом з творчими учнями підготували неймовірно гарну, запальну, мелодійну концертну програму «Свято для друзів». Тут звучали чудові пісні, неперевершені хореографічні композиції додавали настрою та кликали до танцю.
А тим часом гімназія ярмаркувала… Класні колективи оформили свої торгівельні столи у стилі шкільної, святкової тематики. А учні 7-Б на чолі з класним керівником Ільніцькою К.В. влаштували на ярмарку невеличкий Хеловін, одягнувши тематичні костюми, оздобивши стіл відповідною символікою. Смаколиків було стільки, що вистачило б на дві школи! Продавалися різноманітні солодощі, напої, желе, фрукти, а з незвичайних товарів – повітряні кульки, різноманітні сувеніри та поробки, і навіть, долари)) (сувенірні гроші).
Наторгували аж 40599 гривень, які будуть використані на шкільні потреби: спортивний інвентар, акумулятори для мікрофонів, необхідні матеріали для шкільної майстерні та харчоблоку тощо. Адже гімназія з кожним роком стає все красивішою і сучаснішою, тож необхідно підтримувати цей її імідж.
День третій
Третій день ювілейного тижня був проведений у форматі родинного дня «Зустріч поколінь». Майже у кожному класі відбулися зустрічі з батьками, бабусями, дідусями, які були свого часу учнями школи. Дітлахи були у захваті від спілкування з випускниками гімназії, адже вони, ніби на фантастичній машині часу перенеслися у минуле та почули безліч цікавих історій…
Учні 6-В класу на чолі з класним керівником Глушком В.В.
Учні 1-Б класу разом з випускницею школи А. Мосінзовою-Перервою
Учні 5-Б класу на онлайн-зустрічі з класним керівником Павловою І.В.
“Зустріч поколінь у 4-Б класі з гостями і класним керівником Войцеховською Ж.В.
На зустрічі з випускниками школи у 5-В класі з класним керівником Богульською Є.В.
Виховна година у 7-Б класі на чолі з класним керівником Ільніцькою К.В.
Виховна година “Зустріч поколінь” у 5-Г класі (класний керівник Коппонен В.І.)
На класній годині у 8-В класі (класний керівник Майстренко І.Ю.)
Зустріч з випускницями школи у 7-В класі (класний керівник Колесніченко А.О.)
…На ранковому колі, присвяченому «Зустрічі поколінь», гімназисти 1-А класу (класний керівник Телегера Н.М.) демонстрували свої перші шкільні знання Ользі Володимирівні, бабусі учня Клочка Мишка. Вона вже 30 років як закінчила школу (щоправда, не гімназію 5), але залюбки прийняла запрошення повчитися разом з малюками у такий, важливий для школи, ювілейний день.
На цей же урок також завітала випускниця школи №5 – Катерина Вʼячеславівна Пасічник, мама Аліси і за сумісництвом педагогиня нашої гімназії. Наталія Миколаївна (теж випускниця нашої школи) взяла інтервʼю у гостей про навчання, школу, педагогів, оцінювання й смішні випадки шкільного життя попередніх поколінь. А потім учні із захватом показували свої здобутки в математиці (математичний диктант писала і бабуся), в читанні таблиці складів і пошуку друкованих букв, співали алфавіт, писали диктант з елементами букв, разом відгадували загадки.
Кожна людина вважає своє шкільне життя по-особливому безтурботним, щасливим, веселим. А нушенята вже місяць цікаво, наполегливо й граючи «гризуть граніт науки» у школі, про яку будуть розповідати своїм нащадкам.
«Зустріч поколінь» у 2-Б класі (класний керівник Мещерякова О.І.) відбулася у дружній атмосфері. До класу завітали аж 3 мами – колишні учениці нашої школи. Ольга Ігорівна провела вікторину, а капітанами команд були обрані мами-випускниці, які відчули себе знову школярками. Найцікавіше для дітей було розглядати, принесені гостями фотографії, адже на них була і їхня вчителька (випускниця п’ятої школи). Другокласники все шукали на світлинах знайомі обличчя: у когось мама чи бабуся, хтось знайшов свого юного тата… А родзинкою заходу були пам’ятні подарунки: діти разом з мамами отримали магнітики із зображенням нашої школи та ювілейної дати – 50 років.
На родинне свято «Зустріч поколінь» у 3-А (класний керівник Зайцова А.О.) завітали 3 випускниці нашої гімназії. На початку всі разом переглянули відео про історію нашої школи, а потім випускниці поділилися своїми спогадами, принесли фотокартки, розповіли про те, чим їм запам’яталася школа, пригадали цікаві моменти зі свого навчання. Колишні випускниці, а нині – матусі, разом із дітьми взяли участь у грі-вікторині «Я люблю свою Батьківщину». Дорослі нарівні з учнями відповідали на запитання, трішки згадали, як це: бути в ролі школярок. Наостанок кожен отримав на згадку магнітик із світлиною нашої гімназії.
«Зустріч поколінь» у 4-В, на яку завітала пані Наталія – бабуся учениці цього класу – Мазорчук Асі. Вона навчалася у 80-х роках і пам’ятає: як зводили корпус початкової школи. Поділилася також спогадами про свої шкільні роки у п’ятій школі і класний керівник – Палій Г.О. Діти із задоволенням розглядали архівні світлини школи, писали свої побажання рідній гімназії та у мріях уявляли якою буде гімназія через 50 років…
Учні 5-А класу (класний керівник Іванова Г.В.) у рамках підготовки до проведення уроку на тему «Зустріч поколінь» отримали завдання спробувати себе у ролі журналістів та операторів і відзняти інтерв’ю зі своїми батьками, які навчалися у стінах нашої гімназії. Вгамувавши хвилювання, юні журналісти цікавилися про роки навчання, улюблені предмети та вчителів, просили згадати найкумедніші випадки, які відбувалися з ними у шкільні роки. Учениці Юлії Гаврилюк вдалося записати інтерв’ю із бабусею Гаврилюк Ольгою Анатоліївною, яка і стала першою першокласницею, що переступила поріг 5 школи 1 вересня 1974 року.
Юні журналісти, співавтори уроку «Зустрічі поколінь» у відеоформаті
Рідна гімназія №5 об’єднала таких різних дітей в одну класну родину 6-Б класу (класний керівник Ключенко О.Л.). На виховній годині «Зустріч поколінь» шестикласники досліджували, чи всі однокласники навчаються разом з 1 класу; ділилися тим, що найбільше запам’яталося та вразило за роки навчання у школі; дивилися інтерв’ю з батьками, які розповідали свої шкільні історії.
Відеоролик-інтерв’ю з батьками, що навчалися в нашій школі записали і учні 9-А класу (класний керівник Сікорська Г.Ю.).
Учні 9-Б класу (класний керівник Флань С.О.) на виховній годині (онлайн) переглядали відео про історичне минуле п’ятої гімназії. У віртуальний клас запросили колишню ученицю та маму Насті – Аллу Д’ячкову, яка поділилася спогадами про своє шкільне життя і традиції школи. Дев’ятикласники переглядали фото, які люб’язно надала гостя, а також провели вікторину «Що я знаю про п’яту гімназію?».
День четвертий
У четвер, 3 жовтня, в актовій залі школи відбулася пізнавально-розважальна гра «Я люблю п’яту школу». Педагог-організатор Пасічник К.В. провела величезну попередню роботу: організувала для гри дві команди, до складу яких, увійшли по 2 педагоги, 2 учні та 2-є батьків; вивчила історичні події, які відбувалися в закладі протягом 50-ти років; знайшла перлини українського фольклору, як усного, так і пісенного; здійснила облік усіх термінів, пов’язаних зі школою; підготувала реквізит тощо. До глядацької зали було запрошено представників батьківської громади кожного класу та випускників ювілейного року, учнів 9-А та 9-Б класів.
І ось гра розпочалася… Команди «П’ятий елемент» та «5Я» представили свої візитки в оригінальній формі. Капітан команди «П’ятий елемент» – вчитель біології Сікорська Г.Ю. зняла відеоролик, в якому дала вичерпну характеристику кожному своєму гравцю з наукової, біологічної точки зору (звичайно, це було у жартівливій формі). Гравці команди «5Я» під керівництвом вчителя початкових класів Мещерякової О.І. одягли білі футболки, на спині яких красувалася наклейка з назвою команди на фоні герба школи. Свою візитку вони побудували у формі самопрезентації як випускника п’ятої школи (від найстаршого – випуск 1982 року до наймолодшого – майбутній випуск 2027 року).
А далі… Стрімко, один за другим, минали раунди, наближаючи команди до омріяної перемоги. Гравці змагалися і у знаннях з історії школи, і описували шкільні поняття та предмети, не називаючи їх, і вгадували українські народні пісні, коли гравець демонстрував їх за допомогою міміки та жестів, і складали слова з 4 букв, швидко міняючись місцями в залежності від володіння певною буквою, і вгадували кінцівку складних народних прислів’їв. А наостанок необхідно було придумати побажання рідній школи, всі слова яких, починались би з тих 3 букв, які вони витягли з «чарівного» капелюха… Команди відмінно впоралися з усіма завданнями, саме тому перемогла ДРУЖБА. Всіх учасників команд нагородили пам’ятними медалями та смаколиками. А у перервах між конкурсами глядачів радували своїми талантами обдаровані діти п’ятої школи.
День п’ятий
Зранку 4 жовтня 2024 року в гімназії господарювали учні, адже напередодні Дня вчителя вони влаштували День самоврядування (з дозволу адміністрації). До класів заходили нові «вчителі» (учні-дублери) та пояснювали дітям новий матеріал, проводили опитування, спілкувалися, грали в різноманітні ігри. У підсумку – старшокласники отримали новий досвід, а їх учні – цікаве навчання з «новими педагогами».
А до школи в цей день були запрошені найрідніші гості – колишні педагоги та працівники, які перебувають на заслуженому відпочинку. За тиждень до визначеної дати всі гості були запрошені (особисто, по телефону, в соціальних мережах) до рідної школи на освітянську кав’ярню «За лаштунками».
Бібліотекарка школи Пальчевська О.М. та педагог-організатор Пасічник К.В., ведучі свята, побудували святкову програму у вигляді телеефіру освітянського каналу, де розповіли про власний винахід гімназії – «Літопис шкільного життя». Учитель початкових класів Войцеховська Ж.В. розповіла цілу легенду про створення цього літопису, а також було представлено прем’єру відеотрейлера шкільного життя 5-ї гімназії.
Під час телеефіру було згадано усі освітянські династії, які працювали в закладі; учителів-випускників рідної школи (на сьогоднішній день тут працюють 15 колишніх учнів); відбулося нагородження пам’ятною медаллю «За вірність 5-й школі» (учителі та працівники закладу, які відпрацювали найбільшу кількість років на своїй посаді). Слово для привітання брала колишній директор, а нині голова освітянської профспілки – Сисоєва І.В. В залі з мікрофоном працювала кореспондентка О. Ключенко – брала інтерв’ю у вчителів та гостей свята. Усім дуже сподобався відеоряд освітянської творчості – уривки з аматорських спектаклів, в яких брали участь талановиті учителі та працівники школи.
Святкова програма була насичена гумором: сценки зі шкільного життя у виконанні молодих вчителів; «Стара українська школа проти Нової української школи» або «Було-Стало»; «прихована камера» під час директорської наради; відеоінтерв’ю з вихованцями «Вчителі та учні» (перевернуті запитання); репортаж з центральної площі нашого міста – візит Мами Римської (Урокени Прогулянти ХІІ)…
Чудові люди, посмішки, спогади, обійми… Така тепла і душевна атмосфера панувала в залі під час святкування ювілею школи… А як гарно була прикрашена сцена (авторський дизайн – О.Сидоренко)! Хочеться подякувати усім, хто доклав і максимум, і мінімум зусиль до того, щоб наш ювілейний тиждень відбувся! Але що ж довго говорити? Ви всі пам’ятаєте, що ми – найкращі! П’ята школа – найкраща!
…50 років – це зрілий вік, але 5-та завжди залишається молодою. У неї не тільки багате минуле, творче сучасне, а й чудове майбутнє. Нехай же гордо звучить на теренах України: «Я – учень 5-ї школи міста Первомайська!»…